Tarihte 25 Haziran
Bugün DoğanlarTarihte BugünBugün Ölenler
Fatih Sultan Mehmetin portresini İBB satın aldı 2020
Fatih Sultan Mehmet Han'ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tablo, Londra'da açık artırma ile satıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), açık arttırmaya katıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tabloyu satın aldıklarını belirtti. 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) tablo satın aldı. Tablo artık İstanbul'da.

1994
Sosyal Demokrat Halkçı Partili (SHP) Devlet Bakanı Mehmet Kahraman partisinden ve bakanlık görevinden istifa etti. Gerekçe; İnsan Hakları Bakanlığı Kuruluş Kanunu'nun Meclis'ten geçmemesi.

1993
Doğru Yol Partisi (DYP) ve Sosyal Demokrat Halkçı (SHP) Parti koalisyon hükümeti göreve başladı. Tansu Çiller Türkiye'nin ilk kadın başbakanı oldu.

1992
Kısa adı ÖZEP olan Özgürlük ve Eşitlik Partisi kuruldu. Partinin kurucuları arasında Sosyal Demokrat Halkçı Parti'den (SHP) istifa eden ve Halkın Emek Partisi (HEP) kökenli 18 milletvekili bulunuyor.

1984
Savcı Doğan Öz'ü öldürmekten sanık İbrahim Çiftçi beraat etti.

1981
Sol görüşlü Ahmet Saner ve Kadir Tanboğa idam edildiler.

1981
Devrimci İşçi sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Abdullah Baştürk ve 51 arkadaşı hakkında ölüm cezası talebiyle dava açıldı.

1980
Kırşehir'de sağ görüşlüler solculara ait işyerlerini tahrip ettiler. Olaylar iki gün sürdü; 1 kişi öldü; sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

1979
Milliyetçi Hareket Partisi Manisa İl Başkanı Cemil Çöllü öldürüldü.

1979
Mersin'den yürüyüşe geçen 857 soda işçisinin Ankara'ya girmesine izin verilmedi.

1975
Mozambik bağımsızlığını ilan etti.

1975
İmam hatiplilerin harp okullarına alınması teklifini TBMM Milli Savunma Komisyonu reddetti.

1974
Başbakan Süleyman Demirel "Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'yi cezalandırırsa böyle dostu bir daha bulamayacaktır" dedi.

İlk Türk firkateyni Berk denize ne zaman indi 1971
İlk Türk firkateyni Berk Gölcük'te denize indirildi.

1964
Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Talat Aydemir ile Fethi Gürcan hakkındaki idam cezalarını onayladı.

1960
İşadamı Vehbi Koç, Hazine'ye 26 kilo altın ve bina bağışladı.

1958
Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Bülent Ecevit'in bir yazısı nedeniyle, Ulus gazetesi yazı işleri müdürü Ülkü Arman 1 yıl hapse mahkum oldu; gazete 1 ay kapatıldı.

1950
Kuzey Kore Birlikleri Güney Kore topraklarına girdi.


Sitenize Ekleyin