Tarihte 7 Şubat
Bugün DoğanlarTarihte BugünBugün Ölenler
Kharkov İstanbul Türk uçağı kaçırıldı 2014
Ukrayna’dan kalkış yapan Pegasus Havayolları’na ait PGT-751 sefer sayılı uçak kaçırıldı.

Hakan Fidan ve Mit Görevlileri ifadeye çağrıldı 2012
Mit Kumpası olarak bilinin olayda İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya, PKK ile ilişkilendirilerek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 MİT görevlisini ifadeye çağırdı. Başbakan Erdoğan, Hakan Fidan'ın ifade vermeye gitmesine izin vermedi. Hakan Fidan için yakalama kararı çıkartıldı. Bu olay yıllar sonra FETÖ'nün hükümeti devirmek için ilk teşebbüsü olarak nitelendirildi. Haklarında dava açılan 14'ü firari 34 sanığın yargılanmasına devam ediliyor.

2007
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Yalova'da yaptırdığı bazı binalar 17 Ağustos Marmara Depreminde yıkılan müteahhit Veli Göçer'in 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmasına ilişkin kararı onadı.

2007
Yunanistan tarafından Bakü-Ceyhan petrol boru hattı projesine alternatif olarak geliştirilen Burgaz-Dedeağaç petrol boru hattı projesi ile ilgili anlaşma, Bulgaristan, Rusya ve Yunanistan arasında 13 yıl süren pazarlıklar sonunda imzalandı.

2000
Finlandiya'da cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı Seçimi kadın aday Dışişleri Bakanı Tarja Halonen kazandı.

1995
Amerikan uzay mekiği Discovery Rus uzay istasyonu Mir ile tarihi buluşmasını gerçekleştirdi.

1992
Avrupa Topluluğu üyesi ülkeler arasında Avrupa Birliği'ni oluşturan Maastricht Antlaşması imzalandı.

Merzifon Yeniçeltek Grizu patlaması 1990
Amasya'nın Merzifon ilçesi'ndeki Yeniçeltek Kömür İşletmesi'nde grizu patlaması meydana geldi: 68 Kişi öldü.

1987
Ünlü gösteri salonu Şan Sineması1987 yılı gecesi bütünüyle yandı Gösteri salonunda 1986 sonbaharından bu yana Ferhan Şensoy sahnelediği "Muzır Müzikal" adlı oyun sergileniyordu Oyun tutucu çevrelerin tepkisini çekmişti Yangın, sabotaj kuşkularını artırdı.

1986
Aydınlar Dilekçesi'ni imzalayanlardan haklarında dava açılan 59 kişi 1986'da beraat etti.

1984
Amerikalı astronot Bruce McCandless, uzayda ilk kez serbest yürüyüş yaptı.

1984
Türkiye'de, ithal edilen ilk Mercedes binek otomobilleri,11 milyon liraya satıldı Arabalar daha Türkiye'ye getirilmeden müşteri buldu

1983
Eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Turgut Özal, "Artık yeniden bürokrat olamam, müsteşarlık yapmam mümkün değil Kendi programımı uygulayabilirsem parti kuracağım Ancak ikinci, üçüncü adam olarak belirli işleri yapmak mümkün olmadığı için kendi programımı kendim yapacağım" dedi.

1977
Tüm Öğretmenler Birleşme ve Dayanışma Derneği (Töb-Der), Tüm Memurlar Birleşme ve Dayanışma Derneği (Tüm-Der) ve Tüted kapatıldı.16 Şubat'ta Danıştay Töb-Der, Tüm-Der ve Tüted'in kapatılmasına ilişkin valilik kararını durdurdu.

1974
Maraş iline kahramanlık ünvanı verildi ve adı Kahramanmaraş oldu.

1974
Cumhuriyet Halk Partisi-Milli Selamet Partisi Hükümeti 126 ret ve 2 çekimser oya karşılık 235 kabul oyuyla Meclis'te güvenoyu aldı

1970
Gülriz Sururi-Engin Cezzar topluluğunun " Düşenin Dostu " adlı oyunu Valilikçe temsilden kaldırıldı

1968
Zonguldak'ta 7000 işçi Maden İşçileri Sendikası'nı bastı; polis işçilere karşı cop ve göz yaşartıcı bomba kullandı İşçiler sendika tarafından kandırıldıklarını ileri sürdüler


Sitenize Ekleyin