Tarihte 23 Mayıs
Bugün DoğanlarTarihte BugünBugün Ölenler
Türk ve Yunan savaş uçakları çarpıştı 2006
Yunan Savunma Bakanlığı, Türk ve Yunan savaş uçaklarının Egede çarpıştığını açıkladı.

2002
Ankaranın en eski ve en büyük sinemalarından Akün, 1975 yılında Ertem Eğilmezin unutulmaz filmi Hababam Sınıfı ile açtığı perdelerini, yine aynı filmle bir daha açılmamak üzere kapattı.

1992
İstanbula 117 yıl hizmet eden Galata Köprüsü yerinden sökülerek Haliçe çekildi.

1983
"Çizgilerle Nazım Hikmet" kitabında komünizm propagandası yaptıkları iddiasıyla Müjdat Gezen ve Savaş Dinçel tutuklandılar.

1978
İmralı Cezaevinden kaçan Amerikalı Billy Hayesin yazdığı roman Geceyarısı Ekspresi adıyla sinemaya aktarıldı. Türkiye, filmi protesto etti.

1971
İstanbulda sokağa çıkma yasağı kondu. 25 bin asker ve polis kentte arama yaptı

1965
Adalet Partisi Antalya Milletvekili İhsan Ataöv "Milliyetçi öğretmenler ayaklandığı gün içim müsterih olacaktır. Ölenler şehit, kalanlar gazi sayılacaktır" dedi.

1960
İsrail ajanları 6 Milyon Yahudinin ölümünden sorumlu tutulan Adolf Eichmannı Arjantinde ele geçirdi. Eichmann yargılanmak üzere İsraile götürüldü.

1949
Sovyet lideri Josef Stalin Berlin ablukasını kaldırdı ve II. Dünya Savaşı sonrası ikiye bölünen Almanyanın batısında federal cumhuriyet ilan edildi.

1945
Almanyadaki Nazi rejiminin baskı örgütü SS birliklerinin başı, gizli servis Gestaponun ikinci adamı ve Hitlerin Avrupadaki Yahudileri yok etme programının mimarı Heinrich Himmler, İngiliz birliklerince tutuklandığının ertesi günü intihar etti.

1928
Tekke ve zaviyeler kapatıldı.

1928
Türk Vatandaşlığı Kanunu kabul edildi.


Sitenize Ekleyin